Daily

Monthly

Dzięki za Subskrybowanie!
Przepraszam, nie wiemy, co się stało. Spróbuj ponownie później.
Nie chcesz, żebyśmy odpowiedzieli?

Wywiad z naszym TOP Architektem Antonim Domiczem

Dzisiaj Dom Wnętrze prezentuje bardzo ciekawy wywiad z naszym TOP architektemAntonim Domiczem.

Dowiedz się co sprawiło, że został On architektem, z kim tworzy i jakie są Jego plany i marzenia.

1. Jak i dlaczego dostałeś się do branży architektonicznej? Gdzie się uczyłeś, studiowałeś?
Jestem rodowitym Wrocławianinem, więc wybór uczelni był oczywisty. Ukończyłem Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W decyzji o kierunku studiów było może trochę przypadku, ale pomogły “dobre geny” mojego ojca, inżyniera mechanika, współautora pięknego motoroweru Ryś.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz-biblioteka-caritas

2. Jak opisałbyś swój styl projektowania? Jak różnorodne są Twoje projekty? Czy masz swój “podpis” w swoich projektach?
Nasze projekty (prowadzę pracownię wspólnie z żoną Małgorzatą) zaliczane są do minimalizmu. Ja użyłbym raczej wyrażenia „architektura pragmatyczna”.  To sztuka redukcji , poszukiwanie rozwiązań prostych i prawdziwych. Czasem żartuję, że jestem specjalistą od pudeł. Zaprojektowaliśmy już pudła z betonu, drewna, szkła, plastiku, cegły, kamienia, gładkiego i chropowatego tynku, sklejki i bluszczu. Nie zmagając się z ekspresją formy poszukujemy materiałowej jednorodności.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz-muzeumwspolczesne

3. Co lubisz w byciu architektem?
Bez przesady. Daleko mi do „bycia architektem” w potocznym rozumieniu tego wyrażenia. Prowadzimy bardzo skromny, wręcz ascetyczny styl życia. Minimalizm w architekturze w naszym przypadku nie jest sztucznym zabiegiem i autokreacją, a wynika w sposób naturalny z charakteru i wewnętrznych przekonań.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz-muzeum-architektury

4. Skąd czerpiesz inspiracje?
Inspiracje czerpiemy z tematu, ze specyfiki zadania projektowego. Nie wertujemy architektonicznych żurnali, nie surfujemy po internecie  w poszukiwaniu wzorów do naśladowania.
Nasz syn Jaś Domicz (student Städelschule we Franfurcie n.M.) otworzył mi oczy na świat sztuki.  Jestem pod dużym wrażeniem tego, co robi i to jego twórczość wprowadza trochę fermentu do naszej działalności. Ferment ten nie polega jednak na konkretnych rozwiązaniach czy stylu projektowania, ale podejściu do zawodu. Raczej utwierdza nas w obranej drodze biegnącej z dala od głównego wartkiego nurtu współczesnej architektury.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz-biblioteka-opole

5. Jakie są Twoje najbardziej popularne projekty? Powiedz nam trochę o niektórych z nich i to, co w nich kochasz. Jaki jest Twój ulubiony i dlaczego?
Najpopularniejszym naszym projektem jest ArtPunkt nominowany do nagrody Miesa van der Rohe. Jest trochę tajemniczy, zmienny, zamglony, bo zasłonięty  półprzezroczystym parawanem skrywa funkcje służące sztuce. Ale przełomowym i jak sądzę najważniejszym moim projektem jest kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu, którego koncepcja powstała pod koniec 1981 roku. To wtedy zrodziły się wszystkie autorskie zasady projektowe, którym jestem wierny do dzisiaj. Ważnym okazał się projekt biblioteki Caritas w Opolu, swego czasu jeden z pierwszych przykładów wprowadzania współczesnej architektury do historycznej, zabytkowej substancji starego miasta.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz

6. Czy pracujesz teraz nad czymś nowym i ekscytującym, o czym mógłbyś nam teraz napisać?
Brak tzw. poważnych zleceń i ograniczenie wielkości pracowni skierowały w sposób naturalny  nasze zainteresowania w stronę projektów o mniejszej skali, czyli głównie domów jednorodzinnych. Okazuje się, że nawet w małych tematach jest mnóstwo ekscytujących zadań projektowych, a opracowanie każdego detalu wymaga kreatywności.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz-domdzik

7. Jaka jest twoja filozofia na temat architektury i życia?
Nurt franciszkański.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz-muzeum-AK

8. Jakie są twoje marzenia / cele w projektowaniu?
Moim marzeniem, zdaję sobie sprawę, że trudnym do spełnienia, jest doprowadzenie kilku naszych realizacji do stanu projektowanego. Są obiekty, na których szczególnie mi zależy, a których realizacja odbiegała znacznie od projektu, bądź późniejsze zmiany zniweczyły planowany efekt. Kolejnym marzeniem jest rozbudowa muzeum architektury według naszej zwycięskiej koncepcji konkursowej. Niestety nie jest to marzenie inwestora.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz-nadbrzeze-odry

9. Opisz siebie w trzech słowach.
Pozostawiam  to krytykom.

Wywiad-z-naszym-TOP-Architektem-Antonim-Domicz-budynek-biurowy-knauf

Dziękujemy Panu Antoniemu za bardzo ciekawy wywiad! Życzymy, aby opisane marzenia nie były tak trudne do osiągnięcia.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Read previous post:
Emerald szlachetny kolor we wnętrzach

Piękna, szmaragdowa zieleń symbolizuje przejrzystość, odnowę, odrodzenie i rozwój – pojęcia szczególnie ważne w dzisiejszym świecie. Chociaż firma Pantone ogłosiła go kolorwm ubiegłego...

Close