Dzisiaj Dom Wnętrze prezentuje bardzo interesujący wywiad z naszą TOP 10 najbardziej obiecującą projektantką produktu: Sabiną Kamińską.
Co sprawiło, że pokochała projektowanie, jak tworzy i jakie są Jej plany i marzenia.
1.Jak i dlaczego dostałeś się do branży projektowania? Gdzie się uczyłeś, studiowałeś?
Zacznę od początku czyli dlaczego studiowałam architekturę wnętrz. Od małego dziecka marzyło mi się projektowanie. W szkole podstawowej myślałam, że pójdę w stronę projektowania biżuterii, później była fascynacja projektowaniem ubioru. W liceum coraz częściej myślałam o wnętrzach i na nich się skończyło. Skończyłam dwie uczelnie wyższe kształtujące projektantów. Swoją edukację rozpoczełam od Politechniki Białostockiej na której otrzymałam tytuł inżyniera architekta wnętrz. Kolejnym etapem była Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowałam tam także na wydziale architektury wnętrz. W obydwu uczelniach był kładziony nacisk na inne rzeczy. Mogłam się nauczyć innego podejścia do projektowania. Co w rezultacie doło mi pełen zarys pracy i charakaterystkę projektanta. Musi być to osoba z pogranicza artysty a inżyniera , potrzebne są też umiejętności marketingowe i psychologiczne. Parę dni temu minął rok od mojej obrony magisterskiej a ja jestem szczęśliwa ,że pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem. Mogę robić to co kocham.
2.Jak opisałbyś swój styl projektowania? Jak różnorodne są Twoje projekty? Czy masz swój ‘podpis’ w projektach?
Jestem na początku swojej drogi projektowej, sama nie mogę jeszcze mówić o stylu czy charakterystyczności jeśli chodzi o wizualność projektów. W moich projektach forma wynika z funkcji. Dbam o estetykę detalu. Chce aby to on przyciągał wzrok. Nie lubię jak projekty “krzyczą”. Stawiam na minimalizm.
3. Co lubisz w byciu projektantem?
Najfajniejsze w tej pracy jest brak monotonii. Każdy projekt jest inny. Każdy projekt stawia przede mną inne trudności, problemy projektowe z którymi muszę się zmierzyć. Rozwiązywanie ich jest dla mnie przyjemnością. Przy każdym projekcie zdobywam nowe, cenne doświadczenie.
4. Skąd czerpiesz inspiracje?
Inspiracja dla mnie to problem projektowy.
5. Jakie wyzwania stawia praca designera?
Trzeba być osobą bardzo pracowitą i cierpliwą. Pewność siebie też jest niezbędna w tej branży.
6. Jakie są Twoje najbardziej popularne projekty? Powiedz nam trochę o niektórych z nich i to, co w nich kochasz. Jaki jest Twój ulubiony i dlaczego?
Moim najbardziej znanym projektem jest zestaw mebli szkolnych – Fold Desk. Jest to moja praca dyplomowana wykonana na Akademii Sztuk Pięknych. Projektem tym wygrałam 13 edycje konkursu Yonug Design organizowany przez Instyst Wzorwnictwa Przemysłowego. Projekt miał na celu pokazać potrzebe unowocześnienia wyposażenia klas a także pokazać niszę na rynku meblarskim w sektorze mebli szkolnych. Uważam, że mamy bardzo dobry design mebli, świetnych projektanów. Niestety to nie idzie w parze w tym sektorze. Polskie klasy szkolne wyglądaja jak sprzed 15lat conajmniej. Ich wygląd jest niedostosowany do nowego systemu edukacji. Obecnie w szkołach stawia sie na naukę w grupie co ma zaprocentować w przyszłości umiejętnościa odnalezienia sie młodego człowieka w różnych środowiskach i bezproblemowej współpracy z nowymi ludźmi. Dlatego zaprojektowałam kształt blatu, który w łatwy sposób pozwala na grupowanie mebli w różnych konfiguracjach. Drugim ważanym założeniem Folde Desku jest możliwość pracy z nowymi multimediami . Nikogo już nie dziwi widok laptopa czy tabletu na ławce szkolnej zamiast książki. Ławka jest przystosowana do takich sprzętów; ma otwory na okablowanie. Zadbałam o to aby transport ławki był prosty. Blat ławki jest składany do pionu a także cała konstrukcja nóg tak została zaprojektowana aby stworzona została jedna płaszczyzna. Ławka jest lekka. Uczeń może ją bez problemu przenieść.
7. Czy pracujesz teraz nad czymś nowym i ekscytującym, o czym mógłbyś nam teraz napisać?
Obecnie pracuje nad otworzeniem swojej autorskiej pracowni projektowej. Mam nadzieje, że ruszy pod koniec tego roku. Razem z moim partnerem, będziemy się zajmować architekturą wnętrz w niedalekiej przyszłości połączymy to z architekturą. Oprócz tego trwają rozmowy na temat bardzo ciekawego mobilnego projektu z pogranicza wzornictwa a architektury wnętrz .
8. Jaka jest twoja filozofia na temat projektowania i życia?
Nie uznaje półśrodków.
9. Jakie są twoje marzenia / cele w projektowaniu?
Moim najskrytszym marzeniem jest możliwośc nauki i pracy ze swoimi guru :Nika Zupanc i Jaime Hayon.
10. Opisz siebie w trzech słowach.
Konkretna. Pracowita. Ciekawska.
Dziękujemy Pani Sabinie za udzielenie bardzo ciekawego wywiadu! Dom Wnętrze życzy kolejnych sukcesów oraz jak najszybszego otwarcia autorskiej pracowni projektowej!