Świat mody, design-u i sztuki jest wspierany przez dziennikarzy. Podróżują i odkrywają oni nowe trendy, popularyzują dane dziedziny, dzięki czemu duże grono ludzi otrzymuje szereg ważnych informacji. Przedstawiamy 10-tkę najlepszych dziennikarzy w Polsce związanych ze sztuką, design-em i kreacją.
- Ewa Krajewska
Dziennikarz mody, prezenterka telewizyjna, stylistka. Z wykształcenia jest tłumaczką i historykiem sztuki.
Założycielka Fashion Project. Projektu, który zajmuje się modą, design-em i sztuką. Składa się on z grupy ekspertów: dziennikarze, PR managers, styliści, wizażyści, projektanci, ilustratorzy i konstruktorzy. Jest również współzałożycielką Międzynarodowego Instytutu Mody i Design-u. Współpracuje z Uniwersytetem Mody ESMOD w Paryżu. Prowadziła dla TVN cykl modowy, a dla Polsatu swój autorski kącik modowy o polskich projektantach. W 2011 roku została nominowana Kobietą Roku Glamour, a w 2012 do nagrody Złote Szpilki.
Polski dziennikarz telewizyjny, publicysta, prowadzący i reporter. Był korespondentem wiadomości w Stanach Zjednoczonych. Prowadził główne programy informacyjne w TVP, TVN i Polsacie. Otrzymał dziewięć Wiktorów, trzykrotny tytuł Dziennikarza Roku, dwukrotny laureat konkursu Telekamery.
Pani Beata posiada artystyczną dusze, która podróżuje w różnych twórczych okręgach: Pisarka, podróżniczka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek.
Prowadziła własne audycje muzyczne i podróżnicze w rozgłośniach radiowych. Autorka przygodowego reality show “Zdobywcy”. Ilustratorka książek. Zajęła pierwsze miejsce w dwóch kategoriach plebiscytu Media FM.net: osobowość radiowa “Zdobywcy Eteru 2003” oraz “Perełki radiowe”.
- Paweł Musiałowski
Miłośnik rysunku, dziennikarz, wydawca, recenzent, który skupia się na popularyzowaniu mangi i anime.
Współzałożyciel i redaktor magazynów komputerowych PC-Shareware i Cad-Action. Redaktor naczelny czasopisma Kawaii, założyciel dwumiesięcznika Mangazyn.
W 2009 roku rozpoczął nową działalność, studio grafiki i reklamy oraz pośredniczenie w realizacji projektów związanych z Japonią i ogólnie Azją – pod nazwą Kawaii.
Nieustanna podróżniczka szukająca emocjonujących doznań. Pisarka i dziennikarka. Pracowała w Gazecie Wyborczej i Tygodniku Powszechnym. Podróżowała po Afryce, gdzie potem opisała swoje przeżycia w dwóch reportażach i książce, która została nagrodzona przez Fundacje Kościelskich. Podczas pobytu w Bośni, Sarajewie i Bliskim Wschodzie badała ona współczesne tożsamości zbiorowe: narodowe, etniczne, religijne.
Polski dziennikarz, reporter i pisarz.
Dziennikarz “Gazety Wyborczej”, autor książek, reportaży i esejów o tematyce politologicznej. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, którą otrzymał w 2003 za książkę Pochówek dla rezuna. Został on odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia.
Jest ona doradcą mediowym i dziennikarką telewizyjną oraz komentatorką wydarzeń międzynarodowych. Przez lata związana była z Telewizją Polską zajmując się obsługą reporterską krajowych i zagranicznych wydarzeń politycznych oraz gospodarczych, stała korespondentka TVP w Stanach Zjednoczonych. Zastępca dyrektora TVP1.
Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Obecnie Pani Dorota jest rzeczniczką prasową Kongresu Kobiet i kierownikiem stowarzyszenia Polish Professional Women Network (PWNet).
Patriota, dziennikarz mediów ogólnopolskich, zaangażowany jest w ”Polskę”, w inicjatywy polonijne, w tym sportowe. Były sekretarz Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP. Współtworzył cykliczne programy o charakterze społecznym w TVP S.A.
Jedna z najważniejszych postaci promujących młodych Polskich i międzynarodowych designerów. Jej dywagacje o design-ie są przedstawiane na polskim rynku. Prowadzi wykłady na temat obecnych trendów, które publikuje w mediach designerskich. Jej celem jest rozpowszechnienie “zrozumienia design-u” i jego funkcji. Organizuje ona liczne designerskie wystawy na całym świecie.
Aktor, dziennikarz, prezenter telewizyjny urodzony 16 lipca 1960 roku w Warszawie. Właściciel rekordu Polski w kategorii „najdłuższe prowadzenie telewizyjnego programu informacyjnego w Polsce po 1989 roku”. Najbardziej rozpoznawalny jako gospodarz „Teleexpressu”, z którym związany jest od 1991 roku. Pomysłodawca i prowadzący wielu programów telewizyjnych. Społecznik i animator kultury.
Twarz nieodłącznie kojarzona z Jedynką. Widzowie darzą go wielkim zaufaniem i cenią za zaangażowanie, z jakim prowadzi swoje programy. Maciej Orłoś, oprócz regularnego prowadzenia „Teleexpressu” ma na koncie wiele innych dokonań dziennikarskich. Był m.in. współpomysłodawcą oraz prowadzącym cykle programów “Oko w oko” i “A to Polska właśnie!”. Dobrze czuje się również w formule programów kulturalnych. Ma na swoim koncie prowadzenie “Trochę kultury”, “Pociągu do kultury”, a także programu poświęconego niepełnosprawnym – “Przyjaciele” oraz programu “Zabawy językiem polskim”. Od września 2008 do lipca 2009 prowadził teleturniej „300 procent normy”. W latach 2001-2007 podawał wyniki polskiego głosowania podczas konkursu Eurowizji. Prowadził festiwale w Opolu i Sopocie oraz galę 50-lecia TVP. Obecnie współprowadzi z Anną Karną program “Nie ma jak Polska”.
Brakuje Jurka Korczyńskiego na równi z pozycją drugą ;-]