Daily

Monthly

Dzięki za Subskrybowanie!
Przepraszam, nie wiemy, co się stało. Spróbuj ponownie później.
Nie chcesz, żebyśmy odpowiedzieli?

TOP 10 – najdroższych polskich artystów

Zestawienie powstało w ramach projektu “Kompas Sztuki”. Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia – dziennikarze i promotorzy sztuki współczesnej Kama Zboralska i Piotr Cegłowski – głównym zadaniem Kompasu Sztuki jest “próba systematyzacji ciągle jeszcze kształtującego się polskiego rynku sztuki”. Ranking jest publikowany od 2007 r. na łamach “Rzeczpospolitej”.

Obejmuje on artystów – żyjących i zmarłych – aktywnych twórczo po 1945 r. Ranking tworzony jest przez przedstawicieli czołowych polskich galerii sztuki współczesnej, komercyjnych i publicznych, specjalizujących się w promocji sztuki.

Poniżej Dom Wnętrze przedstawia pierwszą dziesiątkę wybitnych artystów.

 

1. Szapocznikow Alina. Obecnie trwa renesans twórczości tej znanej, zmarłej w 1973 r., artystki. Na przełomie 2013 r. zaprezentowano jej wystawę w nowojorskiej MoMA i w Hammer Museum w Los Angeles. Jej poszukiwane przez kolekcjonerów rzeźby osiągają coraz wyższe ceny.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (2)

 

2. Bałka Mirosław. Kolejne wystawy tego znanego twórcy w prestiżowych galeriach (w ub. roku m.in. w Nowym Jorku, Moskwie i Helsinkach) dowodzą jego ugruntowanej pozycji w świecie sztuki. Prace Bałki można kupić od kilkudziesięciu tysięcy euro wzwyż.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (4)

 

3. Kantor Tadeusz. Jego dzieła osiągają obecnie ceny kilkuset tysięcy złotych. W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin artysty.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (1)

 

4. Nowosielski Jerzy. Jego dzieła powróciły na aukcje po 17 latach. Podczas ubiegłorocznej licytacji jego “Dziewczyny na statku” sprzedano za 414 tys. zł.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (7)

 

5. Abakanowicz Magdalena. Jej prace można było oglądać w zeszłym roku na wystawie w nowojorskiej Marlborough Gallery i podczas retrospektywy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (6)

 

6. Wróblewski Andrzej. Na przełomie 2012-13 miała miejsce jego głośna wystawa “Patrzeć wciąż naprzód” w krakowskim Muzeum Narodowym.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (3)

 

7. Kobro Katarzyna. Od 2001 r. przyznawana jest nagroda jej imienia, którą w 2013 r. otrzymał Cezary Bodzianowski.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (8)

 

8. Opałka Roman. Podczas ubiegłorocznej aukcji w Christie’s jego “1965/1-** Detail 3479347-3496667” sprzedano w sumie za ponad 2,1 mln zł. Zmarły w 2011 r. Opałka to jeden z kilku polskich artystów współczesnych rozpoznawalnych w świecie.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (9)

 

9. Hasior Władysław. Największy wzrost w rankingu odnotował Władysław Hasior – z 25. pozycji w ubiegłym roku na miejsce dziewiąte. Organizatorzy Kompasu wiążą to z powracającym zainteresowaniem pop artem, którego Hasior był prekursorem.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (11)

 

10. Tarasin Jan, którego wystawa “W czym rzecz” w Galerii Bardzo Białej spotkała się ze znakomitym przyjęciem.

TOP 10 - najdroższych polskich artystów (10)

 

Źródło: www. life.forbes.pl

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Read previous post:
Pop Art 15 inspirujących pomysłów we wnętrzach

Pop art  to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie...

Close