Zestawienie powstało w ramach projektu “Kompas Sztuki”. Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia – dziennikarze i promotorzy sztuki współczesnej Kama Zboralska i Piotr Cegłowski – głównym zadaniem Kompasu Sztuki jest “próba systematyzacji ciągle jeszcze kształtującego się polskiego rynku sztuki”. Ranking jest publikowany od 2007 r. na łamach “Rzeczpospolitej”.
Obejmuje on artystów – żyjących i zmarłych – aktywnych twórczo po 1945 r. Ranking tworzony jest przez przedstawicieli czołowych polskich galerii sztuki współczesnej, komercyjnych i publicznych, specjalizujących się w promocji sztuki.
Poniżej Dom Wnętrze przedstawia pierwszą dziesiątkę wybitnych artystów.
1. Szapocznikow Alina. Obecnie trwa renesans twórczości tej znanej, zmarłej w 1973 r., artystki. Na przełomie 2013 r. zaprezentowano jej wystawę w nowojorskiej MoMA i w Hammer Museum w Los Angeles. Jej poszukiwane przez kolekcjonerów rzeźby osiągają coraz wyższe ceny.
2. Bałka Mirosław. Kolejne wystawy tego znanego twórcy w prestiżowych galeriach (w ub. roku m.in. w Nowym Jorku, Moskwie i Helsinkach) dowodzą jego ugruntowanej pozycji w świecie sztuki. Prace Bałki można kupić od kilkudziesięciu tysięcy euro wzwyż.
3. Kantor Tadeusz. Jego dzieła osiągają obecnie ceny kilkuset tysięcy złotych. W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin artysty.
4. Nowosielski Jerzy. Jego dzieła powróciły na aukcje po 17 latach. Podczas ubiegłorocznej licytacji jego “Dziewczyny na statku” sprzedano za 414 tys. zł.
5. Abakanowicz Magdalena. Jej prace można było oglądać w zeszłym roku na wystawie w nowojorskiej Marlborough Gallery i podczas retrospektywy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
6. Wróblewski Andrzej. Na przełomie 2012-13 miała miejsce jego głośna wystawa “Patrzeć wciąż naprzód” w krakowskim Muzeum Narodowym.
7. Kobro Katarzyna. Od 2001 r. przyznawana jest nagroda jej imienia, którą w 2013 r. otrzymał Cezary Bodzianowski.
8. Opałka Roman. Podczas ubiegłorocznej aukcji w Christie’s jego “1965/1-** Detail 3479347-3496667” sprzedano w sumie za ponad 2,1 mln zł. Zmarły w 2011 r. Opałka to jeden z kilku polskich artystów współczesnych rozpoznawalnych w świecie.
9. Hasior Władysław. Największy wzrost w rankingu odnotował Władysław Hasior – z 25. pozycji w ubiegłym roku na miejsce dziewiąte. Organizatorzy Kompasu wiążą to z powracającym zainteresowaniem pop artem, którego Hasior był prekursorem.
10. Tarasin Jan, którego wystawa “W czym rzecz” w Galerii Bardzo Białej spotkała się ze znakomitym przyjęciem.
Źródło: www. life.forbes.pl