Daily

Monthly

Dzięki za Subskrybowanie!
Przepraszam, nie wiemy, co się stało. Spróbuj ponownie później.
Nie chcesz, żebyśmy odpowiedzieli?

Nowy butik Miu Miu architektów Herzog & de Meuron

W marcu bieżącego roku został otwarty w tokijskiej dzielnicy Minami–Aoyama nowy butik Miu Miu – “Maison Miu Miu”. Sąsiaduje on z wieloma innymi butikami designerskimi na Miyuki Dōri i w jej okolicach, które oprócz tego, że reprezentują największe marki, są także dziełami współczesnej architektury.

Nowy butik Miu Miu architektów Herzog & de MeuronNowy butik Miu Miu architektów Herzog & de Meuron1

Nowy budynek został usytuowany diagonalnie względem innego butiku Miucci Prady – „Prada Tokyo Epicenter” (2003), zaprojektowanego również przez szwajcarską firmę architektoniczną Herzog & De Meuron, założoną przez słynnego architekta Jacquesa Herzoga.

Nowy butik Miu Miu architektów Herzog & de Meuron3 Nowy butik Miu Miu architektów Herzog & de Meuron4 Nowy butik Miu Miu architektów Herzog & de Meuron5

Projektanci zastanawiali się, jak potraktować nowy sklep Miu Miu – czy poprzez nawiązanie do tej samej stylistyki, którą reprezentuje sklep Prady, czy poprzez poszukiwanie czegoś zupełnie innego. Wybrali to drugie rozwiązanie. Powodem takiego wyboru była także świadomość, że marka Miu Miu założona w 1993r., mimo że także tworzona przez Miuccię Pradę, jest inna i adresowana do innych osób. Pewne ograniczenia stworzyła też lokalizacja – dość mała działka o powierzchni 250 m2 i wynikające z przepisów ograniczenie wysokości zabudowy do dwóch kondygnacji.

Nowy butik Miu Miu architektów Herzog & de Meuron6Nowy butik Miu Miu architektów Herzog & de Meuron7

Ostatecznie nowy budynek przybrał bardzo prostą formę ze stali nierdzewnej, której głównym akcentem jest duży dach, jakby inspirowany tradycyjnymi dachami japońskimi. Budynek o powierzchni całkowitej 720 m2 wygląda też trochę jak proste, lekko uchylone pudełko od butów – a Miu Miu jest przede wszystkim znana z butów i torebek. Ściany wewnętrzne elementów pionowych pokryte są starannie perforowaną blachą miedzianą. Piękno tej architektury spoczywa przede wszystkim w detalach. Także wnętrza oparte są na wyjątkowym indywidualnym projekcie. Na przykład wyloty A/C są schowane w ornamentowej podłodze, a oświetlenie LED ukryte jest w miedzianych tubach stanowiących konstrukcję półek sklepowych. Miedź jest najbardziej widocznym materiałem, który pojawia się na zewnątrz oraz we wnętrzach, np w detalach mebli i w wyposażeniu. Budynek Prady znajdujący się na przeciwko jest na pewno niezwykły, ale nowy sklep Miu Miu ma swój bardzo ciekawy własny styl, świetnie pasujący do tej marki. Przykład butiku designerskiego uwidacznia całą złożoność projektowania dla wybitnych marek i fakt, że projektant musi także znaleźć dla nich odpowiednią formułę. Budynek sąsiaduje również z otwartym w kwietniu br. butikiem Stelli McCartney.

Nowy butik Miu Miu architektów Herzog & de Meuron2

Zobacz także: TOP 10 – NAJDROŻSZYCH POLSKICH ARTYSTÓW

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Read previous post:
NAJLEPSI POLSCY PROJEKTANCI WNĘTRZ / Dorota Dąbrowska

Dzisiaj na naszym blogu Dom Wnętrze pokażemy Wam siłę i klasę polskiego designu. Dorota Dąbrowska ukończyła studia na Wydziale Architektury Wnętrz...

Close