Daily

Monthly

Dzięki za Subskrybowanie!
Przepraszam, nie wiemy, co się stało. Spróbuj ponownie później.
Nie chcesz, żebyśmy odpowiedzieli?

Najlepsze Polskie Filmy – Oskar dla Idy

Polskie kino może być bardzo dumne.Oscary 2015. Zakończyła się 87. gala rozdania Oscarów, czyli nagród dla najlepszych filmów 2014 roku, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową. Polacy otrzymali Oscara za „Idę” w kategorii film nieanglojęzyczny.

“Ida” to najnowszy obraz pracującego w Wielkiej Brytanii polskiego reżysera, Pawła Pawlikowskiego – w tym roku został okrzyknięty najlepszym filmem na festiwalach w Warszawie, Gdyni i Londynie. Według Agtnieszki Graff “zachwycanie się Idą stało się w ostatnich tygodniach ulubionym zajęciem polskiej i nie tylko polskiej krytyki filmowej”. Przychylne teksty napisali między innymi Tadeusz Sobolewski z “Gazety Wyborczej” i Barbara Hollender z “Rzeczpospolitej”.”Ida” to oniryczna opowieść o bardzo młodej nowicjuszce – Annie (w tej roli debiutantka, Agata Trzebuchowska), która kilka dni przed złożeniem ślubów wieczystych zostaje nakłoniona przez przełożoną do wizyty u swojej ciotki – zimnej, stalinowskiej prawniczki Wandy Gruz (Agata Kulesza) – jej jedynej żyjącej krewnej. Podczas krótkiego spotkania Anna dowiaduje się, że jest Żydówką, urodzoną we wsi Piaski pod Łomżą – córką Róży i Haima Lebensteinów, a w rzeczywistości ma na imię Ida. Po dość dramatycznej konfrontacji z bezduszną, pozbawioną uczuć krewną nowicjuszka postanawia wrócić do zakonu – ciotka odnajduje ją jednak na dworcu autobusowym i oferuje pomoc w odnalezieniu dopiero co zasygnalizowanej tożsamości.Nostalgiczna, bardzo zmysłowa historia o celebracji katolickiej duchowości staje się nagle dramatycznym filmem drogi, w którym poszczególne elementy scenerii szarej rzeczywistości realnego socjalizmu – wszechobecna ideologizacja, wódka, dansingi oraz obskurne, przydrożne zajazdy – stają się znaczącym motywem przewodnim, który zdaje się tłumić polityczne sedno obrazu. A jest nim udział Polaków w Holocauście i rodzimy antysemityzm, zawłaszczanie mienia żydowskiego podczas Drugiej Wojny Światowej i udział Żydów w formowaniu nowych struktur politycznych po 1945 roku.

Piękne, ale czy prawdziwe?
“Ida” z pewnością jest filmem niezwykle plastycznym, estetycznie nawiązującym do “Rewersu” Borysa Lankosza – nie tylko ze względu na czarno – białe zdjęcia, lecz również dzięki oddaniu historycznego już klimatu epoki stalinowskiej, czy wczesnych lat 60. Film został zrealizowany w taki sposób, by stylistycznie odnieść się do atmosfery polskiego kina z lat 50. i 60. czy francuskiej Nowej Fali – nawiązania do “Niewinnych czarodziei” Wajdy czy “400 batów” Truffauta są tu szczególnie widoczne. Z pewnością formalna strona filmu zachwyca polskich widzów i jury festiwali filmowych. Ale tematyka?

Ida

-Najlepsz-Polskie-Filmy-Oskar-Dla-Idy-002

-Najlepsz-Polskie-Filmy-Oskar-Dla-Idy-04

-Najlepsz-Polskie-Filmy-Oskar-Dla-Idy-05

-Najlepsz-Polskie-Filmy-Oskar-Dla-Idy-06

-Najlepsz-Polskie-Filmy-Oskar-Dla-Idy-07

 

 

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Read previous post:
Najlepsi Polscy Projektanci Wnętrz / Aurelia Palczewska

Dzisiaj pragniemy przedstawić Państwu firmę bardzo ciekawą. Jak piszę właścicielka studia Pani Aurelia Palczewska:''Każdy projekt to dla mnie pełne zaangażowanie...

Close