Dzisiaj będzie odrobinę nostalgicznie. Pozwoliliśmy sobie przedstawić słynnego polskiego architekta który zasłużył sobie na miano jednej z najwybitniejszej postaci XX wieku. Wprowadził wiele innowacyjnych rozwiązań i rozsławił polską architekturę i gust estetyczny.
Stefan Marian Kuryłowicz był polskim architektem, dr hab. inż. architektury i urbanistyki o specjalności architektura budynków użyteczności publicznej, wykładowca Politechniki Warszawskiej
Ukończył Architekturę w Warszawie (1972). Od 1983 prowadził własne biuro projektowe, obecnie pod nazwą Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Był autorem projektów budynków handlowych, biurowych i przemysłowych, po 2000 także budynków mieszkalnych i osiedli. W 1990 uzyskał stopień doktora za pracę „Wpływ uwarunkowań zewnętrznych na kształt przestrzenny zespołów teatralnych” , a w 2002 – doktora habilitowanego (praca pt. „Architektura – idea i jej realizacja 1998-1999”)
Uważany był za jednego z najbardziej wpływowych architektów polskich lat 90. XX wieku i początku XXI wiekuBył członkiem Rady Architektury i Rozwoju doradzającej prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz Waltz. W 2010 został wybrany na jednego z architektów mających doradzać w kwestii renowacji budynków kwatery głównej ONZ w Nowym Jorku. Był laureatem Honorowej Nagrody SARP (2003), był nominowany do Nagrody im. van der Rohe’a. W 2009 został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Aby upamiętnić imię Stefana Mariana Kuryłowicza powstała fundacja jego imienia. Fundacja im. Stefana Kuryłowicza na gali podsumowującej pierwszą edycję konkursu ogłosiła rozpoczęcie jego drugiej edycji. Do udziału zgłaszać się mogą absolwenci kierunków architektonicznych indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach – także z osobą innej specjalizacji. Zadaniem dla uczestników jest napisanie pracy o objętości dwóch arkuszy wydawniczych z dziedziny relacji architektury i kultury.
Konkurs TEORIA jest pierwszym cyklicznym konkursem w Polsce, który nagradza młodych architektów nie za ich projekty, ale za teoretyczną refleksję na temat architektury i kultury. Chcemy zachęcać młodych do czynnego udziału w dyskusji nad architekturą, bo ich głos jest ważny i powinien towarzyszyć planom, architektonicznym wizjom, jak też realizowanym już budynkom i przestrzeniom – mówi prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, Przewodnicząca Rady Fundacji.
Poniżej przedstawimy najlepsze projekty w wykonaniu Stefana Kuryłowicza.