Daily

Monthly

Dzięki za Subskrybowanie!
Przepraszam, nie wiemy, co się stało. Spróbuj ponownie później.
Nie chcesz, żebyśmy odpowiedzieli?

10 współczesnych polskich projektantów, których powinieneś znać

Polskie wzornictwo szybko zyskuje uznanie. Wydziały wzornictwa i form przemysłowych od Krakowa po Gdańsk zapewniają edukację w zakresie kreacji, z dbałością o kunszt i wiedzą o technologii oraz nowym znaczeniu formy w połączeniu z funkcją. Tą twórczość można także oglądać w dziedzinach, od architektury do biżuterii, przemysłowej i projektowania produktu.

Ta dziesiątka to jedni z najlepszych przedstawicieli współczesnego polskiego designu.

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-warszawa

Studio Rygalik

Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Spektrum działań jest bardzo szerokie – od projektowania, rozwoju i wdrożenia produktu po realizacje site-specific oraz produkcję limitowanych serii, a także eksperymentalne obiekty, kompleksowe doznania kulinarne oraz warsztaty badające relacje pomiędzy projektowaniem i jedzeniem.

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-studio-rygalik

Jan Kochański

Jan Kochański jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz na warszawskiej ASP. Od 2012 roku zajmuje tam stanowisko asystenta w Pracowni Projektowania Mebli. Pracuje również w charakterze freelancera. Jego projekty są wystawiane i nagradzane w Polsce i za granicą. W 2009 roku został laureatem w konkursie Make Me!, za fotel MobiUse. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. W 2011 roku zdobył Grand Prix w konkursie Mazda Zoom-Zoom Design za projekt flakonu perfum. W tym samym roku otrzymał pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt biżuterii dla Freedom of Creation. Co charakteryzuje jego prace? – Staram się tworzyć rzeczy logiczne i użyteczne – mówi autor. – Dbam o racjonalne użycie materiału zgodnie z jego właściwościami i o czystość konstrukcji. Fascynuje mnie tworzenie nowych przedmiotów. Na początku jako idea, pomysł, a potem na poziomie fizycznego wytwarzania obiektu, który wchodzi w relację z użytkownikiem i dobrze mu służy – tłumaczy.

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-Jan-Kochanski

Malafor

MALAFOR  to studio i marka stworzona przez  Agatę Kulik-Pomorską i Pawła Pomorskiego. “Ukończyliśmy Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tuż po dyplomie tej uczelni postanowiliśmy traktować MALAFORa nie tylko jako ideę, ale także jako markę, którą rozwijamy do dzisiaj. Zaczęliśmy od projektowania i produkowania krótkich serii obiektów. W ostatnich latach projektujemy również dla przemysłu, zarówno pod własną marką jak i dla firm zewnętrznych.”

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-malafor

Agnieszka Czop

Projektantka, tworzy unikatowe dywany i tkaniny z filcu. Jej dywany znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Współpracuje m.in. z Zamkiem Cieszyn, “Bawialnią” na Festiwalu Łódź Design, Wzgórzem Zamkowym w Kielcach.

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-agnieszka-czop

Joanna Rusin

Projektantka działająca na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Współpracuje z instytucjami kultury, galeriami wzornictwa, architektami wnętrz w Polsce i za granicą.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum
Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Wzięła udział w ponad 90 wystawach polskich i międzynarodowych. Jest laureatką wielu konkursów projektowych. W 2004 roku
magazyn Elle Decoration przyznał jej tytuł Najlepszego Młodego Projektanta w konkursie Prodeco.
Od lat współpracuje z przemysłem. Jest głównym projektantem Dywilan S.A.
Jej innowacyjne projekty, wykonywane na indywidualne zamówienie, podkreślają wyjątkowy charakter wnętrz i osobowość jego mieszkańców.

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-Joanna-Rusin

Janusz Kaniewski

Autorskie biuro Janusz Kaniewski Design jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych pracowni projektowych w Polsce.
Międzynarodowa autorska pracownia designera Janusza Kaniewskiego projektuje przedmioty, urządzenia, pojazdy, architekturę i grafikę. Nasze strategiczne doradztwo w projektowaniu polega na stałej i profesjonalnej opiece nad projektem na każdym etapie realizacji. Nieprzerwany kontakt z najnowszą światową technologią i wieloletnie doświadczenie w produkcji  pozwala nam projektować nie produkt, a proces: projektowania, wyboru technologii, wdrożenia, racjonalizacji produkcji, marketingu. Rok 2013 przyniósł nowości: nowe biuro w ścisłym centrum Warszawy i nowoczesne standardy zarządzania.

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-januszkaniewski

Kosmos Project

Kosmos Project to studio projektowe założone w 2006 roku przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego, absolwentów wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektanci doświadczenie zawodowe zdobywali pracując w biurach projektowych w Mediolanie, u boku takich sław światowego designu jak Alessandro Mendini i Denis Santachiara. Cechą charakterystyczną twórczości duetu jest konceptualne podejście do przedmiotu i wiara w możliwość przekazania komunikatu, emocji, treści za jego pomocą.

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-kosmosproject

Puff-Buff Design

PUFF-BUFF DESIGN założyli w 2003 roku w Warszawie: Anna Siedlecka (ur. 1974), absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Radek Achramowicz (ur. 1973) absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej). Firma ma charakter multidyscyplinarny – zajmuje się wzornictwem przemysłowym, architekturą i aranżacją wnętrz. W 2004 roku studio rozpoczęło produkcję własnej kolekcji oświetlenia, tworząc markę PUFF-BUFF DESIGN, która opiera się na eksperymentach ze strukturami pneumatycznymi i nowymi źródłami światła (LED). Powstały nowatorskie oprawy i systemy oświetleniowe, nagradzane i prezentowane na licznych wystawach i targach zagranicznych.

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-puff-buff-design

Razy2

” Jest nas dwoje: Paulina Ryń – architekt i Jacek Ryń – projektant. Tworzymy to co nas w danej chwili intryguje i ciekawi. Szukamy wyzwania, a później staramy się stawić jemu czoła. Dany przypadek obserwujemy z 2 różnych punktów widzenia, maksymalnie wnikliwie. To co projektujemy chcemy utrzymywać w ryzach prostoty i czytelności. Dopiero gdy otrzymujemy zadowalającą nas strukturę dobieramy odpowiednie środki. Dlatego też często podejmujemy współpracę z innymi projektantami, architektami i specjalistami w danej nurtującej nas dziedzinie.”

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-razy2

Tabanda

” Tabanda to nie tylko trójka projektantów, to także nasze produkty. Te, które już stworzyliśmy są pełnoprawnymi członkami naszego zespołu i często podsuwają nam kolejne pomysły. Sprawia to, że wszystkie projekty mają ze sobą coś wspólnego – są nowoczesne i cechuje je minimalistyczne wzornictwo. Dodatkowo, w każdym z nich ukryliśmy elementy inspirowane naturą – spróbuj je znaleźć! Przełamując stereotypy daliśmy szansę niedocenianym materiałom, takim jak np. drewniana sklejka. Mając w zanadrzu własną wyobraźnię, numeryczną frezarkę CNC i doprawiając produkty ręcznym wykończeniem, wyczarowujemy dowolne trójwymiarowe formy!”

10-wspolczesnych-polskich-projektantow-ktorych-powinienes-znac-tabanda

 

 

 Źródło: theculturetrip

 

 

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Read previous post:
8 stylowych pomysłów jak urządzić balkon

W miejskich mieszkaniach, balkon na zewnątrz może być jedynym, gdzie możemy cieszyć się świeżym i naturalnym powietrzem. Właśnie w tym...

Close