Polskie wzornictwo szybko zyskuje uznanie. Wydziały wzornictwa i form przemysłowych od Krakowa po Gdańsk zapewniają edukację w zakresie kreacji, z dbałością o kunszt i wiedzą o technologii oraz nowym znaczeniu formy w połączeniu z funkcją. Tą twórczość można także oglądać w dziedzinach, od architektury do biżuterii, przemysłowej i projektowania produktu.
Ta dziesiątka to jedni z najlepszych przedstawicieli współczesnego polskiego designu.
Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Spektrum działań jest bardzo szerokie – od projektowania, rozwoju i wdrożenia produktu po realizacje site-specific oraz produkcję limitowanych serii, a także eksperymentalne obiekty, kompleksowe doznania kulinarne oraz warsztaty badające relacje pomiędzy projektowaniem i jedzeniem.
Jan Kochański jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz na warszawskiej ASP. Od 2012 roku zajmuje tam stanowisko asystenta w Pracowni Projektowania Mebli. Pracuje również w charakterze freelancera. Jego projekty są wystawiane i nagradzane w Polsce i za granicą. W 2009 roku został laureatem w konkursie Make Me!, za fotel MobiUse. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. W 2011 roku zdobył Grand Prix w konkursie Mazda Zoom-Zoom Design za projekt flakonu perfum. W tym samym roku otrzymał pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt biżuterii dla Freedom of Creation. Co charakteryzuje jego prace? – Staram się tworzyć rzeczy logiczne i użyteczne – mówi autor. – Dbam o racjonalne użycie materiału zgodnie z jego właściwościami i o czystość konstrukcji. Fascynuje mnie tworzenie nowych przedmiotów. Na początku jako idea, pomysł, a potem na poziomie fizycznego wytwarzania obiektu, który wchodzi w relację z użytkownikiem i dobrze mu służy – tłumaczy.
MALAFOR to studio i marka stworzona przez Agatę Kulik-Pomorską i Pawła Pomorskiego. “Ukończyliśmy Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tuż po dyplomie tej uczelni postanowiliśmy traktować MALAFORa nie tylko jako ideę, ale także jako markę, którą rozwijamy do dzisiaj. Zaczęliśmy od projektowania i produkowania krótkich serii obiektów. W ostatnich latach projektujemy również dla przemysłu, zarówno pod własną marką jak i dla firm zewnętrznych.”
Projektantka, tworzy unikatowe dywany i tkaniny z filcu. Jej dywany znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Współpracuje m.in. z Zamkiem Cieszyn, “Bawialnią” na Festiwalu Łódź Design, Wzgórzem Zamkowym w Kielcach.
Projektantka działająca na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Współpracuje z instytucjami kultury, galeriami wzornictwa, architektami wnętrz w Polsce i za granicą.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum
Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Wzięła udział w ponad 90 wystawach polskich i międzynarodowych. Jest laureatką wielu konkursów projektowych. W 2004 roku
magazyn Elle Decoration przyznał jej tytuł Najlepszego Młodego Projektanta w konkursie Prodeco.
Od lat współpracuje z przemysłem. Jest głównym projektantem Dywilan S.A.
Jej innowacyjne projekty, wykonywane na indywidualne zamówienie, podkreślają wyjątkowy charakter wnętrz i osobowość jego mieszkańców.
Autorskie biuro Janusz Kaniewski Design jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych pracowni projektowych w Polsce.
Międzynarodowa autorska pracownia designera Janusza Kaniewskiego projektuje przedmioty, urządzenia, pojazdy, architekturę i grafikę. Nasze strategiczne doradztwo w projektowaniu polega na stałej i profesjonalnej opiece nad projektem na każdym etapie realizacji. Nieprzerwany kontakt z najnowszą światową technologią i wieloletnie doświadczenie w produkcji pozwala nam projektować nie produkt, a proces: projektowania, wyboru technologii, wdrożenia, racjonalizacji produkcji, marketingu. Rok 2013 przyniósł nowości: nowe biuro w ścisłym centrum Warszawy i nowoczesne standardy zarządzania.
Kosmos Project to studio projektowe założone w 2006 roku przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego, absolwentów wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektanci doświadczenie zawodowe zdobywali pracując w biurach projektowych w Mediolanie, u boku takich sław światowego designu jak Alessandro Mendini i Denis Santachiara. Cechą charakterystyczną twórczości duetu jest konceptualne podejście do przedmiotu i wiara w możliwość przekazania komunikatu, emocji, treści za jego pomocą.
PUFF-BUFF DESIGN założyli w 2003 roku w Warszawie: Anna Siedlecka (ur. 1974), absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Radek Achramowicz (ur. 1973) absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej). Firma ma charakter multidyscyplinarny – zajmuje się wzornictwem przemysłowym, architekturą i aranżacją wnętrz. W 2004 roku studio rozpoczęło produkcję własnej kolekcji oświetlenia, tworząc markę PUFF-BUFF DESIGN, która opiera się na eksperymentach ze strukturami pneumatycznymi i nowymi źródłami światła (LED). Powstały nowatorskie oprawy i systemy oświetleniowe, nagradzane i prezentowane na licznych wystawach i targach zagranicznych.
” Jest nas dwoje: Paulina Ryń – architekt i Jacek Ryń – projektant. Tworzymy to co nas w danej chwili intryguje i ciekawi. Szukamy wyzwania, a później staramy się stawić jemu czoła. Dany przypadek obserwujemy z 2 różnych punktów widzenia, maksymalnie wnikliwie. To co projektujemy chcemy utrzymywać w ryzach prostoty i czytelności. Dopiero gdy otrzymujemy zadowalającą nas strukturę dobieramy odpowiednie środki. Dlatego też często podejmujemy współpracę z innymi projektantami, architektami i specjalistami w danej nurtującej nas dziedzinie.”
” Tabanda to nie tylko trójka projektantów, to także nasze produkty. Te, które już stworzyliśmy są pełnoprawnymi członkami naszego zespołu i często podsuwają nam kolejne pomysły. Sprawia to, że wszystkie projekty mają ze sobą coś wspólnego – są nowoczesne i cechuje je minimalistyczne wzornictwo. Dodatkowo, w każdym z nich ukryliśmy elementy inspirowane naturą – spróbuj je znaleźć! Przełamując stereotypy daliśmy szansę niedocenianym materiałom, takim jak np. drewniana sklejka. Mając w zanadrzu własną wyobraźnię, numeryczną frezarkę CNC i doprawiając produkty ręcznym wykończeniem, wyczarowujemy dowolne trójwymiarowe formy!”